ادعای کری: لغو توافق هسته‌ای ایران، تهران را به سمت ساخت سلاح هسته‌ای سوق می‌دهد
به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری رویترز؛ «جان کری»، وزیر امور خارجه دولت باراک اوباما، روز پنجشنبه مدعی شد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با لغو توافق هسته ای ایران، تهران را به سوی «تکثیر سلاح‌های هسته‌ای» پیش می‌برد و مقابله با بحران کره شمالی را سخت‌تر می‌کند.
لغو توافق هسته‌ای ایران، تهران را به سمت ساخت سلاح هسته‌ای سوق می‌دهد
وزیر امور خارجه سابق آمریکا، که در مذاکرات هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ حضور داشت، در حالی چنین سخنانی را بیان کرده است که هفته گذشته ترامپ مدعی شد ایران با انجام آزمایش‌های موشکی به مفاد توافق هسته‌ای پایبند نبوده است.

او در سخنرانی خود در موسسه عالی ژنو گفت: اگر می‌خواهید با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی مذاکره کنید و هدف شما دور‌ی از بروز جنگ است، سعی کنید یک قطعنامه دیپلماتیک ارائه دهید. در وهله اول، بدترین اقدامی که می‌توان در قبال کره شمالی انجام داد، تهدید به نابودی این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل است. در مرحله دوم، نابود کردن توافقی است که به تازگی منعقد شده است و تنها پیام این اقدام صرفا اعلام بدعهدی آمریکا است و این که آمریکایی ها پای حرف خود نیستند.

کری ادامه داد: توافق هسته‌ای با ایران با نظارت کامل بر تولید هر ذره از اورانیوم در این کشور منعقد شد.

وی مدعی شد: هیچ کسی نمی‌داند؛ شاید آن‌ها (ایرانی‌ها) تصمیم بگیرند به جای ده، پانزده یا ۲۵ سال دیگر، همین الان آن را (بمب هسته‌ای) بسازند. رئیس جمهور ترامپ با اعلام این موضوع که باید خود را از این توافق رها کنیم، بحرانی را آغاز می‌کند که نتیجه آن تکثیر تسلیحات هسته‌ای است و این بسیار زیان‌بار و خطرناک‌تر است.

رئیس جمهور آمریکا جمعه گذشته ایران را متهم کرد که به مفاد توافق هسته‌ای پایبند نبوده است و با ارجاع آن به کنگره خواستار بررسی و بازبینی این توافق شد.

جان کری همچنین هفته گذشته در واکنش به اظهارات ترامپ با انتشار توئیتی تصمیم رئیس جمهور آمریکا را خطرناک توصیف کرده بود.

انتهای پیام/